European Innovation Scoreboard

Nederland staat in 2018, net als voorgaand jaar op de vierde plek in de European Innovation Scoreboard (EIS)  Het EIS is een ranglijst van de Europese Commissie die de relatieve prestaties van de EU-landen toont wat betreft onderzoek en innovatie.  Nederland behoort tot de kopgroep  van zogenaamde innovatieleiders in Europa: landen die meer dan 20 procent hoger scoren dan het Europees gemiddelde.

Nederland handhaaft zich als innovatieleider

Nederland behoort net als de afgelopen twee jaar samen met vijf andere EU-landen (Zweden, Denemarken, Finland, Verenigd Koninkrijk en Luxemburg) opnieuw tot de kopgroep van zogenaamde innovatieleiders. Duitsland is opvallend genoeg uit de leidersgroep gevallen (7e plaats). Wat opvalt is dat Nederland van de kopgroep als enige een substantieel verbeterde score (+4%) noteert ten opzichte van een jaar eerder. Het EIS toont tevens de verbetering van de indexscore t.o.v. 2010. In zeven jaar tijd is de Nederlandse innovatiekracht ten opzichte van de Europese Unie relatief met ruim 7 procent gestegen. In 2010 scoorde Nederland 20% boven het EU-gemiddelde, inmiddels is onze innovatiekracht verder verbeterd en opgelopen tot 28% boven het EU-gemiddelde. Daarmee is de nummer drie Finland tot op 0,2 %-punt genaderd.

Ontwikkeling Summary Innovation Index: top 5 en gemiddelde EU-28, 2010-2017
EU-28ZwedenDenemarkenFinlandNederlandVerenigd Koninkrijk
20100,4330,6840,6650,6360,5720,546
20110,4350,690,6850,6310,5740,533
20120,430,6940,6880,6310,610,534
20130,4360,70,6950,6320,6120,526
20140,4280,6860,6820,6210,6020,553
20150,4390,6930,6840,6320,6150,568
20160,4460,7080,670,6410,6250,612
20170,4450,710,6680,6490,6480,613
Bron: European Innovation Scoreboard (Europese Commissie) Brontabel als csv (405 bytes)

EIS wijst op achterblijven private R&D-investeringen in Nederland

De 27 indicatoren van het EIS zijn ingedeeld in 10 categorieën.  Relatieve sterktes (25% hoger dan EU-gemiddelde) van Nederland liggen bij: Menselijk kapitaal, Onderzoeksysteem, Innovatievriendelijke omgeving (breedband en ondernemerschap), Samenwerking en Impact op werkgelegenheid. Als relatieve zwakte (lager dan EU-gemiddelde) geldt de categorie Bedrijfsinvesteringen. Binnen deze categorie ligt de indicator private R&D-investeringen iets onder het EU-gemiddelde en de indicator ICT-training door bedrijven erboven. Uit de gerelateerde grafiek is op te maken dat Nederland op veel indicatoren een verbetering heeft gerealiseerd in periode 2010-2017 vergeleken met het EU-gemiddelde. Hierbij springt vooral de grote verbetering bij de internationaal wetenschappelijke co-publicaties eruit.

Score op deelonderwerpen European Innovation Scoreboard: Nederland, Zweden en EU-28, 2017
NederlandZwedenEU-28
Human resources0,6910,850,445
Research systems0,8170,790,464
Innovation-friendly environment0,8060,9630,52
Finance and support0,7790,6670,427
Firm investments0,350,7240,398
Innovators0,6280,6250,443
Linkages0,7180,6220,411
Intellectual assets0,5460,6750,392
Employment impacts0,6230,710,515
Sales impacts0,610,5460,495
Bron: European Innovation Scoreboard (Europese Commissie) Brontabel als csv (384 bytes)
Deelindicatoren European Innovation Scoreboard: score Nederland ten opzichte van gemiddelde EU, 2010-2017 (gemiddelde EU = 100)
20102017
Summary Innovation index120,0230966135,916
Human resources146,089174,361
New doctorate graduates115,385167,572
Population completed tertiary education152,985170,149
Lifelong learning175187,5
Attractive research systems178,997207,462
International scientific co-publications345,176545,98
Scientific publications among top 10% most cited148,802151,436
Foreign doctorate students164,84170,808
Innovation-friendly environment182,308213,321
Broadband penetration166,667300
Opportunity-driven entrepeneurship191,578161,953
Finance and support117,542140,191
RD expenditure in the public sector121,24126,551
Venture capital expenditures112,798157,691
Firm investments80,80485,354
RD expenditure in the business sector92,13697,379
Non-RD innovation expenditures69,15110,18
Enterprises providing ICT training78,571135,714
Innovators75,83109,5
SMEs with product or process innovations84,709133,517
SMEs marketing or organizational innovations61,53874,75
SMEs innovating in-house81,899121,962
Linkages150,552152,621
Innovative SMEs collaborating with others117,998163,069
Public-private co-publications159,99157,276
Private co-funding of public RD exp173,209136,941
Intellectual assets125,143127,735
PCT patent applications162,531157,842
Trademark applications129,465134,374
Design applications86,81294,492
Employment impacts121,226115,926
Employment in knowledge-intensive activities148,052148,052
Employment fast-growing enterprises102,08192,998
Sales impacts82,61595,49
Medium and high tech product exports69,03586,052
Knowledge-intensive services exports118,843122,001
Sales of new-to-market, firm innovations56,4475,743
Bron: European Innovation Scoreboard (Europese Commissie) Brontabel als csv (2 kB)