2. Concurreren op talent

Nederland heeft een goede concurrentiepositie bij het ontwikkelen, aantrekken en vasthouden van talent. In de Global Talent Competitiveness Index (GTCI) van INSEAD 2021 staat Nederland op een zesde plaats. Deze hoge notering is vooral te danken aan de mogelijkheden in Nederland om te ontwikkelen en door te groeien. Op dat terrein staat Nederland derde.   

Uitkomsten wereldwijde concurrentie-index op talent (GTCI)

Nederland staat in 2021 wederom in de top tien van aantrekkelijke landen om in te werken. Dit blijkt uit de concurrentie-index GTCI. Nederland staat, net als in 2020, op de zesde plaats. Zwitserland, de Verenigde Staten en Singapore zijn de absolute koplopers in deze ranking. Als we alleen kijken naar de Europese landen, dan staat Nederland vierde.

GTCI: scores nummer 1, nummer 10 en Nederland, 2013-2021

GTCI: scores nummer 1, nummer 10 en Nederland, 2013-2021
nr. 1nr. 10Nederland
201374,8367,0768,16
201471,4663,6763,25
2015-201672,6565,3365,22
201774,5568,0167,8
201879,970,4872,56
201981,8271,1873,02
202081,2672,5374,99
202182,0975,2177,31
Bron: Global Talent Competitiveness Index (INSEAD) Brontabel als csv (220 bytes)

Meer detailinzichten uit GTCI

Zes indicatoren bepalen de ranking van de GTCI. Vier indicatoren geven weer hoe sterk een land is in het opleiden, aantrekken en behouden van talent. Nederland scoort hierbij goed op het ontwikkelen van talent (vierde), maar minder als het gaat om het aantrekken van talent (dertiende). Wat betreft de randvoorwaarden voor talent behoudt Nederland de vijfde plek. De twee andere indicatoren geven weer hoe vaardig de beroepsbevolking is. Met vaardigheden van hoger opgeleiden behaalde Nederland een veertiende plek. Dat is een kleine verbetering ten opzichte van 2020. Nederland werd elfde met vaardigheden van lager opgeleiden, en dat is een significant aantal plaatsen terug vergeleken met het voorgaande jaar.

GTCI: positie van Nederland op de zes pijlers, 2013-2021

GTCI: positie van Nederland op de zes pijlers, 2013-2021
201320142015-201620172018201920202021
Positie in GTCI61212119866
Randvoorwaarden voor talent13152015121355
Aantrekken van talent614171717161513
Ontwikkelen van talent61111334
Behouden van talent51311139778
Vaardigheden lager opgeleiden1022261196611
Vaardigheden hoogopgeleiden1413141516171614
Bron: Global Talent Competitiveness Index (INSEAD) Brontabel als csv (365 bytes)