1. European Innovation Scoreboard

Nederland staat in 2019, net als in 2017 en 2018, op de vierde plaats in het European Innovation Scoreboard (EIS). Het EIS is een ranglijst van de Europese Commissie die de relatieve prestaties van de EU-landen toont wat betreft onderzoek en innovatie. Nederland behoort tot de kopgroep van zogenoemde innovatieleiders in Europa. Dat zijn landen die meer dan 20 procent hoger dan het EU-gemiddelde scoren.

Nederland handhaaft zich als innovatieleider

Nederland behoort in 2019 samen met Zweden, Denemarken en Finland net als de twee voorgaande jaren tot de kopgroep van zogenaamde innovatieleiders. De scores in de editie van 2019 zijn berekend voor het jaar 2018, uitgaande van de meest recente cijfers voor de gehanteerde indicatoren. De sterke groei van de indexscore van Nederland in de vorige editie (+4%) is in 2019 wel afgevlakt tot 1 procent. Binnen de kopgroep van zogenaamde innovatieleiders valt vooral de sterke groei van Finland op (+8%). Hiermee passeerde Finland Denemarken, waardoor het nu de tweede plaats binnen de EU inneemt.

In zeven jaar tijd is de Nederlandse innovatiekracht ten opzichte van de EU gestegen. In 2011 scoorde Nederland 19 procent boven het EU-gemiddelde, inmiddels is onze innovatiekracht verder verbeterd en opgelopen tot 24 procent boven het EU-gemiddelde. De afstand tot de huidige nummer drie, Denemarken, is vanaf 2011 verkleind van 16 procent tot 4 procent in 2018.

Ontwikkeling Summary Innovation Index: top 5 en gemiddelde EU-28, 2011-2018

Ontwikkeling Summary Innovation Index: top 5 en gemiddelde EU-28, 2011-2018
EU-28ZwedenFinlandDenemarkenNederlandLuxemburg
20110,480,690,640,680,570,59
20120,480,700,640,690,610,63
20130,480,710,640,700,620,63
20140,480,700,620,690,610,61
20150,490,700,640,690,610,63
20160,500,710,640,680,620,63
20170,510,720,650,680,650,62
20180,530,710,700,680,650,62
Bron: European Innovation Scoreboard (Europese Commissie) Brontabel als csv (342 bytes)

EIS wijst op achterblijven private R&D-investeringen in Nederland

De 27 indicatoren van het EIS zijn ingedeeld in 10 categorieën. Relatieve sterktes (20% hoger dan EU-gemiddelde) van Nederland liggen bij: Menselijk Kapitaal, Onderzoeksysteem, Innovatievriendelijke omgeving (breedband en ondernemerschap) en Samenwerking. Op de categorieën Bedrijfsinvesteringen en Verkoopimpact scoort Nederland relatief zwak (lager dan EU-gemiddelde). Binnen de categorie Bedrijfsinvesteringen scoort Nederland met name relatief laag op het niet-R&D-deel van de innovatie-uitgaven. Uit de gerelateerde grafiek is op te maken dat Nederland in vergelijking tot het EU-gemiddelde op veel indicatoren een verbetering heeft gerealiseerd in de periode 2011-2018. Hierbij springen vooral de grote verbeteringen bij de internationale wetenschappelijke co-publicaties en de breedbandpenetratie eruit.

Er loopt momenteel bij het CBS een onderzoek om de lage positie van Nederland bij het niet-R&D-deel van de innovatie-uitgaven te duiden. Door een verandering van de CBS-meetmethodiek is de waarde van Nederland op dit onderdeel van het EIS mogelijk niet goed vergelijkbaar met die voor andere landen.

Score op deelonderwerpen European Innovation Scoreboard: Nederland, Zweden en EU-28, 2018

Score op deelonderwerpen European Innovation Scoreboard: Nederland, Zweden en EU-28, 2018
NederlandZwedenEU-28
Human resources0,660,810,46
Research systems0,80,790,47
Innovation-friendly environment0,910,950,55
Finance and support0,740,680,62
Firm investments0,390,680,55
Innovators0,670,610,53
Linkages0,680,690,47
Intellectual assets0,520,660,42
Employment impacts0,640,760,56
Sales impacts0,610,580,66
Bron: European Innovation Scoreboard (Europese Commissie) Brontabel als csv (359 bytes)
Deelindicatoren European Innovation Scoreboard: scores Nederland, 2011-2018 (EU-gemiddelde = 100)
20112018
New doctorate graduates130,77107,91
Population completed tertiary education152,99148,13
Lifelong learning175183,67
International scientific co-publications198,41191,84
Scientific publications among top 0% most cited154,46142,46
Foreign doctorate students183,14197,35
Broadband penetration166,67172,22
Opportunity-driven entrepreneurship216,71160,75
RD expenditure in the public sector122,41128,26
Venture capital investments89,17109,98
RD expenditure in the business sector88,8485,77
Non-RD innovation expenditure77,0313,9
Enterprises providing ICT training80115,79
SMEs with product or process innovations87153,34
SMEs with marketing or organisational innovations61,5483,99
SMEs innovating in-house81,9135,44
Innovative SMEs collaborating with others118124,52
Public-private co-publications227,77187,06
Private co-funding of public RD expenditures137,77136,08
PCT patent applications149,51156,48
Trademark applications124,04117,43
Design applications86,6998,16
Employment in knowledge-intensive activities146,15134,12
Employment fast-growing firms innovative sectors101,9797,97
Medium and high tech product exports71,1782,61
Knowledge-intensive services exports122,05118,91
Sales of new-to-market and new-to-firm innovations56,4474,01
Bron: European Innovation Scoreboard (Europese Commissie) Brontabel als csv (1 kB)