2. Concurreren op talent

Nederland staat wereldwijd zesde als het gaat om het concurreren op talent. Dit blijkt uit de laatste Global Talent Competitiveness Index (GTCI) van INSEAD 2020. Deze positie is vooral te danken aan het vermogen van Nederland om zelf talent te ontwikkelen en het bieden van groeimogelijkheden voor talent (positie 3).

Uitkomsten wereldwijde concurrentie-index op talent (GTCI)

Nederland staat ook dit jaar in de top tien van landen wat betreft het vermogen om op het gebied van human capital (talent) te concurreren. En, verbetert zelfs zijn positie. Dit blijkt uit de laatste Global Talent Competitiveness Index (GTCI) van INSEAD 2020. Nederland is gestegen van de achtste naar de zesde plaats. Zwitserland, de Verenigde Staten en Singapore zijn de absolute koplopers van de ranking. Van de Europese landen neemt Nederland de vierde positie in.

GTCI: scores nummer 1, nummer 10 en Nederland, 2013-2020

GTCI: scores nummer 1, nummer 10 en Nederland, 2013-2020
nr. 1nr. 10Nederland
201374,8367,0768,16
201471,4663,6763,25
2015-201672,6565,3365,22
201774,5568,0167,8
201879,970,4872,56
201981,8271,1873,02
202081,2672,5374,99
Bron: Global Talent Competitiveness Index (INSEAD) Brontabel als csv (196 bytes)

Meer detailinzichten uit GTCI

De GTCI kent zes deelindicatoren: vier indicatoren geven het vermogen weer om (toekomstig) talent op te leiden, aan te trekken en te behouden. Bij deze deelindicatoren doet Nederland het goed met een derde plek op het gebied van het ontwikkelen van talent, maar minder als het gaat om het aantrekken van talent (15e). Daarnaast doet Nederland het ten opzichte van vorig jaar beduidend beter op het gebied van randvoorwaarden voor talent. Nederland stijgt van de dertiende plek naar plek vijf. De kwaliteit van de algemene vaardigheden van de reeds aanwezige beroepsbevolking worden weergegeven in twee andere indicatoren. Hier behaalt Nederland een 16e positie op de vaardigheden van hoger opgeleiden en een 6e positie bij de vaardigheden van lager opgeleiden.

GTCI: positie van Nederland op de zes pijlers, 2013-2020

GTCI: positie van Nederland op de zes pijlers, 2013-2020
201320142015-20162017201820192020
Positie in GTCI6121211986
Randvoorwaarden voor talent1315201512135
Aantrekken van talent6141717171615
Ontwikkelen van talent6111133
Behouden van talent5131113977
Vaardigheden lager opgeleiden10222611966
Vaardigheden hoogopgeleiden14131415161716
Bron: Global Talent Competitiveness Index (INSEAD) Brontabel als csv (343 bytes)