1. Digitalisering: algemeen beeld

Nederland staat in 2022 in Europa op de derde plaats van de Digital Economy and Society Index (DESI). De impact van digitalisering op de economie is relatief hoog in Nederland, zowel economisch gezien als sociaal.

Digitale prestaties Nederland

Uit de DESI, een samengestelde index van relevante indicatoren, volgen de Nederlandse digitale prestaties in Europees vergelijkend perspectief. De DESI-score van Nederland nam de afgelopen jaren toe: van 54,5 (2019) naar 67,4 (2022). Zie hiervoor onderstaande grafiek. Nederland staat op de derde plaats in de ranglijst. Koploper Finland scoort vooral hoog op digitale publieke diensten (net als Nederland). Nederland scoort hoger dan Finland op het gebied van connectiviteit en menselijk kapitaal. In vergelijking met Finland, Denemarken en Zweden, scoort Nederland lager op het gebied van integratie van digitale technologie.

Digital Economy and Society Index (DESI), 2019-2022: top 5

Digital Economy and Society Index (DESI), 2019-2022: top 5
2019202020212022
Finland58,162,867,169,9
Denemarken57,961,870,169,3
Nederland54,558,965,167,4
Zweden58,461,666,165,2
Ierland46,751,557,162,7
Bron: Europese Commissie Brontabel als csv (171 bytes)

Impact van ICT op economie en concurrentievermogen

Nederland staat in 2021 voor het eerst op de eerste plek in de Network Readiness Index, gevolgd door Zweden en Denemarken. Deze wereldwijde index van het World Economic Forum (WEF) meet hoe ICT zich in een land ontwikkelt, hoe het benut wordt en in welke mate dit bijdraagt aan het concurrentievermogen van een land. Op basis van meer dan 60 subindicatoren brengt het WEF dit jaarlijks in kaart voor 130 landen wereldwijd. Nederland neemt de derde plaats in als het gaat om de ‘impact’ van ICT op de economie; een plaats hoger dan in 2020. Zie hiervoor de gerelateerde grafiek ‘Network Readiness Index, subindex Impact top 10, 2019-2021. De hoge mate van digitalisering in Nederland heeft volgens de WEF mogelijk een remmend effect gehad op de negatieve economische effecten van de coronacrisis in Nederland.

Network Readiness Index top 10, 2019-2021

Network Readiness Index top 10, 2019-2021
201920202021
Nederland81,7881,3782,06
Zweden82,6582,7581,57
Denemarken81,0882,1981,24
Verenigde Staten80,3278,9181,09
Finland80,3480,1680,47
Zwitserland81,0880,4180,2
Singapore82,1381,3980,01
Duitsland78,2377,4878,95
Noorwegen81,379,3978,49
Verenigd Koninkrijk77,7376,2776,6
Bron: World Economic Forum Brontabel als csv (319 bytes)
Network Readiness Index, subindex Impact top 10, 2019-2021
201920202021
Singapore88,3388,1784,77
Zweden82,7880,2381,31
Nederland80,3778,7581,1
Ierland78,176,5480,82
Finland79,2775,5980,54
Zwitserland83,9980,9380,19
Denemarken80,2778,4578,52
Verenigd Koninkrijk74,6274,476,52
Duitsland78,8776,6976,41
Noorwegen81,277,1475,94
Bron: World Economic Forum Brontabel als csv (309 bytes)

Meer weten?

Meer cijfers over digitalisering in Nederland vindt u in de monitor Nederland Digitaal.