Ranglijst meest concurrerende economieën (GCI)

Nederland staat in 2019 op de vierde plaats op de ranglijst met meest concurrerende economieën. Deze ranglijst wordt jaarlijks opgesteld door het World Economic Forum (WEF). Nederland is met de vierde positie de meest concurrerende economie in Europa en is Zwitserland voorbij gestreefd.

Nederland voor het eerst meest concurrerende economie in Europa

De Global Competitiveness Index van het WEF is een interessante indicator, omdat die wat zegt over of Nederland tot de meest concurrerende economieën te wereld behoort. Nederland staat in 2019 op de vierde plek en is vergeleken met vorig jaar twee posities gestegen. De top 5 van de wereldwijde ranglijst wordt gevormd door Singapore, VS, Hong Kong, Nederland en Zwitserland. Nederland is met de 4e positie voor het eerst de meest concurrerende economie van Europa en is Zwitserland voorbijgestreefd. In 2016 en 2017 was Nederland al eens vierde en het meest concurrerend van de Europese Unie, maar moest toen nog Zwitserland voorlaten. De Nederlandse economie is volgens de WEF veel wendbaarder geworden door een ondernemende cultuur, platte organisaties en groei van innovatieve bedrijven.

Positie Nederland op Global Competitiveness Index, 2007-2019

Positie Nederland op Global Competitiveness Index, 2007-2019
JaarNieuwe methodologieOude methodologie
200710
20088
200910
20108
20117
20125
20138
20148
20155
20164
201754
20186
20194
Bron: World Economic Forum Brontabel als csv (164 bytes)

De GCI-onderdelen nader belicht

Nederland heeft volgens de GCI een zeer open dynamische economie (positie 2) met een hoogwaardige fysieke infrastructuur (2de positie), een stabiel macro-economisch beleid (1ste positie), een efficiënte overheid met goed functionerende instituties (4e positie), en een zeer goed opgeleide beroepsbevolking (4e positie).

Er is ook een aantal GCI-onderdelen waar Nederland in internationaal verband minder scoort. Zo blijft Nederland achter bij de toepassing van ICT (positie 24). Dit is een daling op dit onderdeel van 7 posities ten opzichte van 2018. De lage positie van Nederland op de toepassing van ICT is opmerkelijk omdat Nederland in andere ranglijsten - zoals de DESI - goed scoort op toepassing van ICT. Op innovatieterrein blijft Nederland ook achter en met name bij de omvang van de R&D-investeringen (positie 17).

Score Nederland per pijler van de Global Competitiveness Index, 2018-2019

Score Nederland per pijler van de Global Competitiveness Index, 2018-2019
Pijler20182019
Instituties77,9288262378,56699484
Infrastructuur92,3847892594,33942043
ICT toepassing75,0895488176,28988031
Macroeconomische stabiliteit100100
Gezondheid95,9518732694,24507619
Vaardigheden84,5009931284,62265909
Productmarkten72,276325669,93481999
Arbeidsmarkt74,9113925174,89998934
Financieel systeem83,7498688984,61126089
Marktomvang73,9485766174,3065644
Economische dynamiek80,2927893380,5822592
Innovatievermogen77,5218084576,30711782
Bron: World Economic Forum Brontabel als csv (492 bytes)
Positie Nederland per pijler van de Global Competitiveness Index, 2018-2019
Pijler20182019
Instituties44
Infrastructuur42
ICT toepassing1924
Macroeconomische stabiliteit11
Gezondheid2021
Vaardigheden64
Productmarkten67
Arbeidsmarkt1011
Financieel systeem1617
Marktomvang2120
Economische dynamiek32
Innovatievermogen910
Bron: World Economic Forum Brontabel als csv (282 bytes)