Ranglijst meest concurrerende economieën (GCI)

Nederland stond in 2019 op de vierde plaats op de ranglijst met meest concurrerende economieën. Het World Economic Forum (WEF) stelt deze ranglijst jaarlijks op. Nederland heeft Zwitserland ingehaald en werd daardoor in 2019 de meest concurrerende economie in Europa. In 2020 is vanwege corona deze ranglijst niet verschenen.

Nederland meest concurrerende economie in Europa

De Global Competitiveness Index (GCI) van het WEF geeft aan wat de meest concurrerende economieën ter wereld zijn. Nederland stond in 2019 op de vierde plek. Vergeleken met 2018 is Nederland twee posities gestegen. De top vijf van de wereldwijde ranglijst bestaat uit Singapore, VS, Hong Kong, Nederland en Zwitserland. Nederland was in 2019 voor het eerst de meest concurrerende economie van Europa. In 2016 en 2017 was Nederland wereldwijd al eens vierde en stond toen binnen de Europese Unie bovenaan. Maar Zwitserland (geen lid van de EU) stond toen nog wel boven Nederland. De Nederlandse economie is volgens het WEF veel wendbaarder geworden door een ondernemende cultuur, platte organisaties en groei van innovatieve bedrijven.

Positie Nederland op Global Competitiveness Index, 2007-2019

Positie Nederland op Global Competitiveness Index, 2007-2019
JaarNieuwe methodologieOude methodologie
200710
20088
200910
20108
20117
20125
20138
20148
20155
20164
201754
20186
20194
Bron: World Economic Forum Brontabel als csv (164 bytes)

Hoe scoort de Nederlandse economie op onderdelen?

Nederland heeft volgens de GCI een zeer open, dynamische economie (tweede plaats) met een hoogwaardige fysieke infrastructuur (tweede plaats), een stabiel macro-economisch beleid (eerste plaats), een efficiënte overheid met goed functionerende instituties (vierde plaats) en een zeer goed opgeleide beroepsbevolking (vierde plaats).

Er zijn ook enkele onderdelen waar Nederland minder goed op scoort. Zo blijft Nederland achter bij de toepassing van ICT (plek 24). Op dit onderdeel was Nederland zeven plekken gedaald ten opzichte van 2018. Die lage plek op de ranglijst is opvallend omdat Nederland in andere ranglijsten - zoals de Digital Economy and Society Index (DESI) - goed scoort op toepassing van ICT. Dit verschil komt doordat DESI meer indicatoren meeneemt om de score te bepalen en zo een vollediger beeld geeft op dit terrein. Op het gebied van innovatie blijft Nederland ook achter, vooral bij de omvang van de R&D-investeringen (plek 17).

Score Nederland per pijler van de Global Competitiveness Index, 2018-2019

Score Nederland per pijler van de Global Competitiveness Index, 2018-2019
Pijler20182019
Instituties77,9288262378,56699484
Infrastructuur92,3847892594,33942043
ICT toepassing75,0895488176,28988031
Macroeconomische stabiliteit100100
Gezondheid95,9518732694,24507619
Vaardigheden84,5009931284,62265909
Productmarkten72,276325669,93481999
Arbeidsmarkt74,9113925174,89998934
Financieel systeem83,7498688984,61126089
Marktomvang73,9485766174,3065644
Economische dynamiek80,2927893380,5822592
Innovatievermogen77,5218084576,30711782
Bron: World Economic Forum Brontabel als csv (492 bytes)
Positie Nederland per pijler van de Global Competitiveness Index, 2018-2019
Pijler20182019
Instituties44
Infrastructuur42
ICT toepassing1924
Macroeconomische stabiliteit11
Gezondheid2021
Vaardigheden64
Productmarkten67
Arbeidsmarkt1011
Financieel systeem1617
Marktomvang2120
Economische dynamiek32
Innovatievermogen910
Bron: World Economic Forum Brontabel als csv (282 bytes)